Categories

History

In 1871, five-eighths of an acre of land was purchased for a sum total of $15 by Simon Waterston for the purpose of building a church. Just one year later, the first building was completed for a total cost of $1563. This new church in Williams County was formally dedicated with a service on June 9, 1872. With this service began the church we know today as Bridgewater Community Church.

For many years after that initial dedication, the church took on different identities and affiliations. It began as a member of the Ohio Sandusky Conference of the United Brethren in Christ. The first group of believers that formed the foundation for the construction of the first building called themselves The Shiloh Church. After the completion of the new building, the group was incorporated and known as Liberty Chapel Church. Because of the influence of the founding Waterston family, it was also known in the area as The Waterston Church, the West Bridgewater Church, and the Bridgewater United Brethren Church. Since June of 1974, it is now officially called Bridgewater Community Church.

Throughout its history, Bridgewater has faithfully served God as a light in the Williams County community. There have been a number of short-term pastorates since the inception of the church.  There have been 37 men pastoring  over the first 69 years.  Then in 1981, Jack Teeple served as its pastor for 15 years.  The church has several other pastors since that time.

Pastor Jack Teeple:  1981 – 1996

Pastor Jeff Zakrzewski :  November 1996  – May 1998

Pastor Jerry Searle:  1998 to Feb 2007

Pastor Jeff Price:  January 2008 – Aug 2009

Pastor Mark Pitman:  October 2009 through present

Our current pastor is Mark Pitman.  Pastor Mark and his wife Renee have 4 children: Madeline, Anna, Eliot, and Leah.  He is a graduate of Sauk Valley Community College (AS), Moody Bible Institute (BA), Northern Illinois University (BS), and Faith Bible Seminary (MABC).  He has been the pastor since October 2009.  Prior to his coming to BCC, he was a pastor at a church in Bryan, OH for 5 and 1/2 years.  He also currently serves as the Executive Director of CPC Women’s Health Resource.